Otkrijte Bonami Selection krevete | Pronađite svoj krevet →
10 € za vasRegistracijaPrijavaKošaricaMenu

Kućica od 16m2 u kojoj se živi pametno, udobno i bez kredita

Odlazak iz grada, minimalistički način života i sloboda bez kredita bili su dio Aninog puta do života u ovoj malenoj kući. Kako živi u kući veličine dnevnog boravka, što ju je najviše iznenadilo i zašto ne bi baš ništa promijenila?

Posjetite nas u ugodnom prostoru koji pokazuje da je čak 16 m² dovoljno za potpuni dom.

Tuřice
1+kk
16 m²
Što vas je navelo da napustite grad i isprobate živjeti u maloj kući?
Kad je tek počela pandemija, živjela sam u malom stanu u Pragu i odjednom sam se osjećala nevjerojatno skučeno. U početku sam samo željela komad zemljišta gdje bih mogla pobjeći iz grada, ali što sam više razmišljala o tome, to me je više privlačila ideja o minimalističkom domu u kojem bih imala samo najnužnije. Mala kuća mi je dala upravo ono što sam tražila – slobodu, financijsku neovisnost i povezanost s prirodom.
Kako možete stvoriti potpuni dom na 16 m²?
Svaki centimetar prostora mora imati jasnu svrhu. Imam kutije za odlaganje sezonske odjeće iznad kauča, ormar ispod sklopivih stepenica, a polica za knjige iznad kuhinje vizualno odvaja pod, a da ga ne zatrpava. Najveći izazov bio je sve urediti tako da prostor bude prozračan, a u isto vrijeme što funkcionalniji - što je, po mom mišljenju, glavna čar života u maloj kući.

Stepenice na uvlačenje štede prostor.

Sklopivi kauč služi kao dodatno mjesto za spavanje.

Ormar od ratana čini prostor ugodnijim i harmonizira s drvetom.

Što ovu malu kuću čini posebnom za vas?
Mala kuća mi znači više od samog mjesta za stanovanje. To je put do održivijeg i slobodnijeg života – zato nisam željela da bude trajno povezana sa zemljom. U isto vrijeme, za mene ima duboku osobnu vrijednost jer smo je tata i ja izgradili vlastitim rukama. Svaki komad drveta, svaki detalj nosi uspomenu na tjedne zajedničkog rada i napornog truda koji se isplatio.
Je li teško odlučiti što zadržati u tako malom prostoru?
Minimalizam u maloj kući nije samo estetski izbor, on je nužnost. Svaka stvar mora imati svoju funkciju i svoje mjesto. Odavno sam se navikla na pravilo "jedno dolazi, jedno odlazi". Zahvaljujući tome, održavam svoj dom prozračnim i čistim.

Kuhinja ima moderne aparate i veliki prozor koji propušta puno svjetla.

Praktični skladišni prostori, otvorene police i prirodni ukrasi stvaraju ugodan i funkcionalan prostor.

Koji je bio najveći izazov s kojim ste se susreli prilikom opremanja?
Pronaći kauč koji je udoban i za sjedenje i za spavanje bio je pravi izazov. Zatim sam dugo tražila najniži mogući krevet, koji bi imao i dodatni prostor ispod. Pa, nisam imala niske standarde. (smijeh)
Na čemu ste najviše inzistirali pri odabiru materijala i boja?
Drvo je od početka bio očigledan izbor jer dodaje udobnost interijeru. No, da prostor ne bi izgledao monotono i kao da je riječ samo o vikendici, odlučila sam se za bijelu boju koja ga vizualno povećava i posvjetljuje.

Začinsko bilje na prozorskoj dasci zamirisat će kuhinju i unijeti malo prirode unutra.

Svijetle pločice i prirodni materijali daju kupaonici prozračan dojam.

Crni sudoper i moderna slavina u kontrastu su s drvenim detaljima.

Koliko su vam umjetnički i osobni predmeti važni u uređenju interijera?
Jako su mi važni! Svaka slika na zidu ima svoju priču – nešto što me podsjeća na važne trenutke, mjesta ili ljude. Ovi detalji upotpunjuju pravi dom.
Kad vidite malenu kuću na Instagramu, izgleda bezbrižno, ali stvarnost je drugačija. Počeci su bili teški.
Kamin u dnevnoj sobi izgleda romantično. Je li to bila svrha? A s druge strane, kako se ovdje živi ljeti?
Toplina iz peći potpuno je drugačija od radijatora, prirodnija je i ugodnija. Kad padne mrak i pucketaju drva u peći, osjećam se kao da sam na najugodnijem mjestu na svijetu. S druge strane, ljeti ne mogu bez klime, inače bi bila kao sauna.
Kako se život u maloj kući razlikuje od života u običnom stanu?
Pruža više slobode, ali i više odgovornosti. Ovdje moram brinuti ne samo o vodi, grijanju i energiji, nego i o popravcima, planiranju i razmišljanju o razumnim opskrbama. Ovakav stil života me naučio da se oslanjam na sebe.
Što vam je pomoglo povezati unutarnji prostor s okolnom prirodom?
Veliki prozori, drveni podovi i mnoštvo ormara – sve to stvara prirodan prijelaz između interijera i eksterijera. Terasa mi je kao drugi dnevni boravak.

Meki tekstil i prirodni materijali daju interijeru topli karakter.

Životni prostor djeluje prozračno zahvaljujući drvenim gredama i svijetlim tonovima.

Mali stol zaobljenih oblika naglašava sklad interijera.

Imate i psa ovdje, kako se navikao na mali prostor?
Ovdje je sretniji nego u stanu – ujutro trčimo zajedno u šumi, preko dana trči po vrtu, a navečer se sakrije u svoj kut ispod stepenica. Idealno rješenje.
Je li vas nešto iznenadilo u životu u maloj kući?
Koliko to održavanja zahtijeva! Kad vidite malenu kuću na Instagramu, izgleda bezbrižno, ali stvarnost je drugačija. Počeci su bili teški. Kad nešto pođe po zlu, moram smisliti kako se nositi s tim – ali osjećaj da je to stvarno moje i da imam kontrolu nad tim je vrijedan toga.

Nježna prigušena rasvjeta naglašava romantičnu prirodu spavaće sobe u potkrovlju.

Posteljina od krepa i prirodni materijali stvaraju mirnu pozadinu.

Imate li neke rituale kada očekujete posjetu?
Stalno čistim, bez toga se ne može, jer svaka stvar koja nije na mjestu odmah ostavlja dojam nereda. Stoga ću prije posjeta samo srediti atmosferu - zapaliti svijeće i pripremiti nešto dobro. A ako netko ostane prespavati? Tada rasklapanje kauča postaje mali akrobatski pothvat. (smijeh)
Što bi trebali znati svi koji razmišljaju o maloj kući?

Prije nego što se sasvim bace u to glavom bez obzira, treba dobro i pomno proučiti zakonske i građevinske zahtjeve - može biti kompliciranije nego što izgleda. I savjetovala bih prvo pokušati živjeti u malom prostoru, npr. nekoliko tjedana. Jer ovo je prekrasan stil života, ali nije za svakoga.

Ali manje prostora ne znači manje života. Naprotiv – zahvaljujući njemu imam više vremena za ono što je zaista važno.

Drvena terasa proširuje životni prostor.

Plavi metalni stol stvara upečatljiv naglasak i dodaje šarm eksterijeru.

Lagane sklopive stolice omogućuju jednostavno premještanje po potrebi.

Savjeti za rad s prostorom u maloj kući

1. Podijelite prostor bez zidova.

Umjesto klasičnih pregrada, koristite različite materijale i boje podova, rasvjete ili namještaja za odvajanje pojedinih zona. Na primjer, tepih u dnevnoj zoni i drveni pod u kuhinji jasno će definirati prostor bez potrebe zidanja zidova.

2. Koristite preklopne i klizne elemente.

Blagovaonski stol, radna ploča ili čak krevet mogu biti sklopivi, razvlačivi ili okretni. Preko dana ih jednostavno možete sklopiti kako biste dobili slobodan prostor, a navečer ih možete rasklopiti točno po potrebi.

3. Napravite skladišni prostor na mjestima koja ne koristite.

Ispod stepenica, ispod sofe, iza ogledala ili u podu - sve su to idealna mjesta za skriveno skladištenje koje ne zauzima prostor, ali nudi dovoljno kapaciteta za spremanje raznih stvari.

4. Maksimalno iskoristite vertikalni prostor.

Police do stropa, viseći organizatori vrata ili sklopive ljestve omogućuju vam korištenje cijele visine malene kuće. Spavaća soba na povišenom potkrovlju ne samo da će stvoriti ugodno mjesto za spavanje, već će osloboditi prostor za dnevni boravak ispod.

5. Optički povećajte prostor ogledalima, bojama i svjetlom.

Strateški postavljeno ogledalo će reflektirati svjetlost i stvoriti iluziju većeg prostora. Kombinacija svijetlih tonova (bijele, bež, svijetlo sive) s prirodnim materijalima dat će maloj kući prozračnost i eleganciju. Obilje prirodnog svjetla također je bitno - veliki prozori povezat će interijer s eksterijerom i učiniti malu kuću otvorenijom. Navečer ćete cijeniti toplu neizravnu rasvjetu, poput LED traka ispod polica ili oko kreveta, koje će stvoriti ugodnu atmosferu.

Drvena malena kućica u skladu je s okolnom prirodom i ostaje mobilna zahvaljujući svojim kotačima.