Black Friday | Do -60% na 40.000+ proizvoda →
10 € za vasRegistracijaPrijavaKošaricaMenu

Soba za školarca: Savjeti kako praktično spojiti prostor za igru ​​i učenje

Kad djeca imaju vlastiti prostor za učenje, mogu razviti pozitivne navike redovitog učenja i bolje se usredotočiti. Ipak, mnoga djeca pišu zadaću za blagovaonskim stolom ili uče u različitim dijelovima kuće – osim u dječjoj sobi. Ipak, upravo njihova soba je najpogodnije mjesto gdje se djeca uče koncentraciji, organizaciji i odgovornosti.

Ali kako urediti prostor koji je do sada služio samo za igru, tako da bude prikladan i za domaće zadaće, učenje i školske uratke? Ne radi se samo o tome kakav namještaj i dodatke odaberete, već i o njihovom smještaju, bojama, osvjetljenju i udobnosti.

Uredite sobu za školarca da ne potiče samo za igru, već i na učenje i koncentraciju.

Podijelite sobu školarca na zone

  • Koristite različite boje za svaku zonu: svijetle boje i prirodne tonove u zoni za učenje, nježne i umirujuće boje u zoni za spavanje i žive, vesele boje u zoni za igru.
  • Koristite namještaj za podjelu, na primjer - police za knjige, police, niske ormare - koji će služiti kao prirodna pregrada.
  • Odlično će funkcionirati i odvajanje zona tepihom i dekoracijama. Jednostavno ukrasite svaku zonu na specifičan način - na primjer, posterima ili slikama na zidovima koji odgovaraju aktivnostima u toj zoni.

Kakav namještaj odabrati za sobu za školarca

Investirajte u izbor namještaja

Kvalitetan i pomno odabrani namještaj prilagođava se rastu djeteta i ne morate ga mijenjati svake dvije ili tri godine kako školarac raste. Podesivi stol i stolica podržavaju pravilno držanje, što pomaže u sprječavanju zdravstvenih problema povezanih s nepravilnim sjedenjem.

Pomno odabrani namještaj će rasti zajedno s djetetom do studentskih godina.

To je izvrsna investicija jer nema potrebe mijenjati namještaj svake 3 ili 4 godine.

Uključite dijete u opremanje sobe kako mu ništa ne bi nedostajalo.

Kako opremiti zonu za učenje:

  • Radni stol: Trebao bi imati podesivu visinu, a idealno bi bilo i nagibni dio radne površine. Važan element je i dovoljno prostora za pohranu u obliku ladica i odjeljaka, koji pomažu da radni prostor bude organiziran i čist.
  • Ergonomska stolica: Trebalo bi biti moguće prilagoditi visinu sjedala i dubinu naslona kako bi se prilagodili rastu djeteta. Podrška za lumbalnu kralježnicu ključna je za dobro držanje. Stolica također treba biti okretna i na kotačićima kako bi se dijete moglo lako pomicati i prilagođavati svoj položaj po potrebi.
  • Organizatori za radni stol: Održavanje urednog stola važno je za učinkovito učenje. Stoga nabavite dovoljno stolnih organizatora za olovke, flomastera, ravnala i ostale školske potrepštine.
  • Police i dječje biblioteke: Kombinacija otvorenih i zatvorenih polica je idealna - otvorene police za često korištene predmete (udžbenike, bilježnice, pisaći pribor) i zatvorene ormare ili ladice za rjeđe korištene predmete (npr. glazbene instrumente, mape ili likovni pribor) za bolju preglednost i red.
  • Praktični pribor: Magnetne i plutene ploče ili ploče za pisanje pomoći će školarcima u organizaciji i učenju. Na njih se može staviti školski raspored, popis domaćih zadaća ili zabilježiti klubove, rođendane itd.
  • Tehnološki dodaci: Ako vaše dijete koristi tablet ili računalo za učenje, pobrinite se da ima prikladno mjesto za njihovo postavljanje i punjenje. Ne zaboravite podesivi držač za tablet ili prijenosno računalo kako biste mogli prilagoditi visinu i kut. Dobro će doći i organizatori za kabele koji će ih spriječiti da se zapetljaju.
Bonami savjet: Dodajte gimnastičku loptu u sobu školarca. Služit će ne samo kao alternativno sjedalo, već i kao sredstvo za oslobađanje energije i poboljšanje držanja. Sjedenje na lopti potiče ravnotežu i aktivira mišiće što može biti korisno za zdravlje kralježnice.
Postavite krevet u prostor za spavanje (plavi) okrenut prema vratima za dobar pregled cijele sobe. Odvojite zonu za igru ​​(žuta) i zonu za učenje (roza) tako da školarca ne ometa pogled na igračke dok uči.

Postavite krevet u prostor za spavanje (plavi) okrenut prema vratima za dobar pregled cijele sobe. Odvojite zonu za igru ​​(žuta) i zonu za učenje (roza) tako da školarca ne ometa pogled na igračke dok uči.

Slike u pastelnim bojama, koje stvaraju mirnu atmosferu, idealne su za školarce. Plakati ili posteri sa suptilnim geometrijskim uzorcima, motivima prirode ili edukativnim elementima kao što su karte svijeta mogu potaknuti dječju maštu i podučavati ih na zabavan način.

Veronika Gajdošová
Bonami Interior Designer

Velika radna površina vrlo je važna u sobi za školarca.

U zoni u kojoj dijete uči, sjetite se i slobodnih aktivnosti kojima će dijete biti posvećeno u pauzi od učenja.

Dodatno svjetlo ne samo da će sobu učiniti ugodnijom, već će prije svega dovoljno osvijetliti svaki važniji kutak.

Kako odabrati krevet za sobu školarca

Optimalna veličina dječjih kreveta je 80 x 200 cm ili 90 x 200 cm. Madrac je također vrlo važan faktor. Dijete neće prerasti takav krevet i može spavati u njemu do studentskih godina. Ako štedite prostor ili imate manju sobu za svog školarca, pogledajte svakako povišene tj. podignute krevete, pod kojim možete stvoriti pravi prostor za školarca.

Gdje smjestiti krevet u dječjoj sobi?

Kako bi vaše dijete dobro spavalo, imajte na umu sljedeće kada postavljate krevet:
    Krevet mora imati dobar pogled na cijelu sobu i moći vidjeti vrata kako bi imao osjećaj sigurnosti.
  • Ne stavljajte nikakve neprikladne predmete iznad ili pokraj kreveta (npr. svjetiljku, policu ili teške viseće ukrase) koji bi mogli pasti na djetetovu glavu ili se spotaknuti na putu do toaleta po noći.
  • Ne postavljajte krevet ispod prozora. Može pridonijeti osjećaju nesigurnosti.
  • Također možete slijediti načela feng shuija, koja mogu biti od pomoći, osobito ako vaše dijete teško odlazi na spavanje ili se često budi.

Optimalna veličina dječjeg kreveta je 80-90 x 200 cm.

Ako nabavite krevet koji se može proširiti, mirni ste dugi niz godina.

Neka školarac sam odabere barem dekoracije kako bi mogao prilagoditi sobu svojim ukusima i interesima.

Savjeti za rasvjetu prostora za učenje

  • Rasvjeta u ovoj zoni mora osigurati dovoljno svjetla za razne aktivnosti. Stoga postavite stol blizu prozora kako bi dijete moglo koristiti dnevno svjetlo. Prirodno svjetlo je najprirodnije za oči i pomaže u održavanju fokusa i raspoloženja. Svaki višak može se ukloniti pomoću dječjih roleta.
  • Glavno stropno svjetlo bi trebalo ravnomjerno osvjetljavati cijelu prostoriju. Idealna su stropna svjetla s difuznom svjetlošću koja minimalizira sjene. Nabavite stolnu svjetiljku ne samo s podesivim krakom i rotirajućom glavom, već i s podesivom razinom svjetline i temperaturom svjetla.
  • Hladnije bijelo svjetlo (oko 4000-5000 K) idealno je za učenje, što potiče koncentraciju i produktivnost. Svjetiljka bi trebala imati dovoljnu svjetlinu (najmanje 500-800 lumena) kako bi osigurala dobro osvjetljenje bez odsjaja.

  • Gdje je potrebno, nadopunite rasvjetu drugim izvorima svjetlosti, poput zidnih lampi ili LED traka, koje mogu osvijetliti mračne kutove i dati prostoru ugodnu atmosferu.

Nadopunite glavno svjetlo pomoćnim svjetlima kao što su stolne lampe ili LED trake.

Za posebnu atmosferu pobrinut će se dekorativna svjetiljka.

5 završnih savjeta za poboljšanje sobe za školarca

1. Neka vaš školarac uredi svoj radni prostor po svom ukusu - naljepnicama, slikama, osobnim predmetima ili ukrasima koji ga motiviraju i inspiriraju.

2. Dodajte nezahtjevne sobne biljke kao što su sukulenti, sansevieria (svekrvin jezik) ili filodendron, koje se lako održavaju i mogu poboljšati kvalitetu zraka i vlažnost.

p>

3. Ako tražite fleksibilnost, odaberite namještaj na kotačima, sklopive stolove i stolice ili modularni namještaj. Raspored sobe malog školarca možete jednostavno promijeniti prema njegovim trenutnim potrebama.

4. Na mjestu gdje dijete uči ne smije nedostajati prostora za pauze između učenja. Umjesto igračaka koje bi djetetu mogle odvući pažnju, uredite kutak za crtanje, čitanje, glazbu ili neki drugi kreativni kutak.

5. Razmotrite zvučnu izolaciju ili prigušne ploče kako biste pomogli djeci da se usredotoče na učenje i zadatke. Jedna od mogućnosti je, primjerice, tepih, koji između ostalog ima i svojstvo uklanjanja odjeka i pružanja ugodnog osjećaja pod nogama.

U dječjoj sobi mislite i na druge zone u kojima se dijete može odmoriti od učenja.

Tepisi su odlični za odvajanje zona u dječjoj sobi.

Krevet na kat odlično je rješenje u sobi za dvoje školaraca.

Često postavljana pitanja

Gdje postaviti radni stol u školskoj sobi?

Idealna lokacija je kraj ili u blizini prozora zbog prirodne svjetlosti koja je najblaža i najprijatnija za oči. Ali vodite računa i o tome je li dijete dešnjak ili ljevak, kako se dijete ne bi zasjenilo ili udarilo laktom o zid dok piše i crta dominantnom rukom.

Gdje smjestiti krevet u dječjoj sobi?

Idealno za mirnu zonu, koja je udaljena od igračaka i računala, koji bi mogli mamiti dijete na igru, čak i kada bi trebalo spavati.

Što kažete na dječju sobu za dvoje školaraca?

Ako imate dvoje školaraca, veličina dječje sobe će dosta ovisiti. Možete uštedjeti prostor kupnjom kreveta na kat i dijeljenjem zajedničkih skladišnih prostora. No, svaki bi školarac trebao imati svoj prostor za učenje i pisanje zadaća, tj. dva odvojena stola trebala bi biti samo po sebi razumljiva stvar. Prilagodite svaku zonu ukusu djece kako bi se osjećala kao da imaju vlastiti prostor i postavite zajednička pravila za dijeljenje prostora kako biste izbjegli sukobe.

Kako izbjeći odsjaj na monitoru?

Postavite ili zakrenite monitor tako da refleksije i odsjaj ne padaju na njega. To se često događa ako imate prozor iza ili pored njega.